تصویب دو پیشنهاد ایران در مجمع آسیایی فناوری نانو

 • تصویب دو پیشنهاد ایران در مجمع آسیایی فناوری نانو

  دو پیشنهاد ایران در زمینه برگزاری المپیاد بین‌المللی نانو و برگزاری نشست مشترک در حوزه ایمی نانو در چهاردهمین نشست سالانه مجمع آسیایی فناوری نانو مطرح و تصویب شد.

  به گزارش ایسنا، چهاردهمین نشست سالانه مجمع آسیایی فناوری نانو (Asia Nano forum-ANF summit 2017) در روزهای 30 و 31 مرداد ماه در شهر "جوهورباهرو" کشور مالزی برگزار شد و در این نشست دو طرح از سوی هیات ایرانی مطرح و مورد تصویب قرار گرفت.

  طرح اول مربوط به برگزاری نشست مشترک آسیا و اروپا تحت عنوان «گفتگوی آسیا و اروپا در حوزه ایمنی نانو و گواهی‌دهی محصولات نانو» در تاریخ هفتم آذر ماه 1396 همزمان با برگزاری کنفرانس بین المللی نانوپزشکی و ایمنی نانو (8-9 آذر 1396) در تهران بود.

  پیشنهاد این نشست قبلا به ‌وسیله ستاد فناوری نانو به نمایندگان مرتبط در اتحادیه اروپا ارایه شده بود. پیشنهاد برگزاری این نشست با همکاری مجمع آسیایی نانو مورد استقبال اعضا قرار گرفت و تصویب شد. هدف از این گفت‌وگو بین کشورهای آسیایی و اروپایی تبادل تجربیات و دانش در این حوزه و به اشتراک گذاردن تلاش‌ها و منابع و همچنین هماهنگ کردن فعالیت‌ها و جهت‌گیری‌های مرتبط با حوزه ایمنی و گواهی‌دهی در فناوری نانو است.

  ایران به همراه چند کشور آسیایی دیگر شامل روسیه، تایوان، مالزی و تایلند، از کشورهای پیشرو در حوزه استانداردسازی و گواهی‌دهی به محصولات فناوری نانو به شمار می‌روند. همچنین ایران با ایجاد زیرساخت‌های لازم در وزارتخانه‌های مرتبط، گام‌های عملیاتی موثری را در این راستا برداشته است. بعلاوه ایران تاکنون 61 استاندارد ملی و 3 استاندارد بین‌المللی (در کمیته استانداردسازی سازمان ایزو ISO/TC229) را تدوین کرده، هم اکنون 4 استاندارد بین المللی دیگر را در دست تدوین دارد.

  طرح دوم برگزاری المپیاد بین‌المللی فناوری نانو بود. این طرح براساس تجربیات برگزاری 8 سال المپیاد ملی نانو در ایران در سال 2015 به‌ وسیله‌ ستاد نانو به مجمع آسیایی نانو پیشنهاد داده شده بود. این طرح در سال گذشته با همکاری و تعامل نزدیک ایران، روسیه، تایوان و کره جنوبی به عنوان کشورهای مؤسس پیگیری شد.

  دبیرخانه دائمی المپیاد در ایران تأسیس و مقرر شد اولین دوره آن در فروردین ماه 1397 در ایران برگزار شود. اهداف، کارکردها، ساختار و مدل اجرایی المپیاد، مورد توجه نمایندگان کشورها قرار گرفت. چندین کشور عضو در این نشست برای حضور در این رویداد ابراز علاقه کردند.

  در چهاردهمین نشست مجمع آسیایی نانو کشورهای عضو گزارشی از آخرین دستاوردها و پیشرفت‌های خود را در حوزه فناوری نانو ارایه دادند. علاوه بر آن در حاشیه این نشست دو کارگاه در زمینه نانوایمنی و تجاری‌سازی فناوری نانو برگزار شد.

  مجمع آسیایی نانو شبکه‌ای متشکل از 15 کشور آسیایی شامل ایران، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، استرالیا، اتریش، تایلند، فیلیپین، استرالیا و تایوان است که در حوزه‌های استاندارد، آموزش، تجاری سازی، ایمنی و زیرساخت مرتبط با فناوری نانو با هم همکاری می‌کنند. معاونت این مجمع در دو سال گذشته به عهده نماینده ستاد فناوری نانو بوده است.

  انتهای پیام