محققان سرعت آب شدن یخ‌ها را نشانه گرمایش شدید کره زمین می‌دانند

 • محققان سرعت آب شدن یخ‌ها را نشانه گرمایش شدید کره زمین می‌دانند

  شفقنا- محققان هشدار می‌دهند سرعت آب شدن یخ‌های قطبی نشاندهنده وضعیت وخیمی است که گرمایش جهانی برای کره زمین بوجود آورده است.

  به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از آسوشیتدپرس، «استفان رامستورف» محقق برجسته اقلیم‌شناس از آلمان می‌گوید «هم‌اکنون وضعیت به جایی رسیده که سردترین نقطه زمین درحال آب شدن است؛ سال گذشته دمای قطب ۳/۶ درجه از میزان عادی و تاریخی خود بالاتر بوده است؛ این بدان معنا است که با آب شدن یخ‌های قطبی، همه انسان‌ها درحال به دام افتادن هستند».

  خبر اصلی را اینجا ببینید


شفقنا| زالو و درمان سکته مغزی

دوشنبه 30 مرداد 1396 05:52 ق.ظ

زالو و درمان سکته مغزی

 • زالو و درمان سکته مغزی

  شفقنا- بابک زمانی؛ رئیس انجمن سکته مغزی در نوشتاری با عنوان زالو و درمان سکته مغزی در روزنامه شرق نوشت، در دو سال گذشته انجمن سکته مغزی و معاونت درمان وزارت بهداشت تلاشی جدی را در جهت درمان سکته مغزی حاد در کشور انجام دادند. درحالی‌که در برخی بیماری‌ها در سطح بهترین‌های دنیا بودیم، عقب‌ماندگی کشور ما در درمان سکته مغزی برای سال‌ها مایه نگرانی جامعه متخصصان مغز و اعصاب بود که برای اولین‌بار از سوی دولت، یعنی وزارت بهداشت و معاونت درمان آن درک شد. این درمان چون تنها در سه ساعت اول امکان‌پذیر است، نیازمند اطلاع‌رسانی‌ وسیع و تلاش‌ جدی است. خوشبختانه کمپین درمان سکته مغزی حاد با تلاش‌های هماهنگ این دو ارگان، نتایج چشمگیری داشته است. فقط در استان همدان، در طول یک سال جوانان نورولوژیست توانسته‌اند آمار درمان سکته مغزی حاد را در شهر خود به یک سطح بین‌المللی برسانند، آماری که بسیاری از شهرهای اروپا و آمریکا هم هنوز به آن دست نیافته‌اند. در حال گفت‌وگو درباره این اتفاق، ناگهان ویدئویی بر موبایل‌های حاضران در همایش همدان نقش می‌بندد درباره مزرعه کشت زالو و اشاراتی به منافع‌ میلیونی زالو و البته پزشک حق‌به‌جانبی که با روپوش سفید و ام‌آرآی در دست، راجع به ارجاع سریع بیمار در دو ساعت اول برای اتصال به زالو توضیح می‌دهد. وقتی معلوم می‌شود این ویدئو از یکی از کانال‌های سراسری پخش شده و خبر آن هم از اخبار سراسری، انگار آب سردی بر پیشانی جوانان نورولوژیست شهرستان‌های مختلف که همه در جریان سمپوزیوم فصلی انجمن سکته مغزی در همدان حضور دارند، می‌نشیند. انگار تلاش‌های چند‌ساله‌شان دارد به کام زالو و صاحبان زالو ریخته می‌شود. البته هنوز شهرهایی هم هستند که تکان نخورده‌اند. امکان آن هم هست که زالو، به‌حرکت درآوردن آنها را به تأخیر بیندازد. نورولوژیست‌های جوان شاغل در شهرهای مختلف بخشی از بهترین جوانان کشور هستند که چندین امتحان سخت را پشت‌سر گذاشته‌اند. اکثرا طرحی و بسیاری از آنها تمام‌وقت دانشگاهی هستند؛ یعنی مطب ندارند و ارتباط اقتصادی با بیماران را نمی‌شناسند. درمان سکته مغزی هم کاری نیست که نورولوژیست‌ها به دلیل منافع اقتصادی انتخاب کنند. هنوز هیچ تعرفه‌ای برای این درمان بسیار حیاتی و خطیر وجود ندارد و اهتمام این بهترین پزشکان و نورولوژیست‌ها به درمان سکته مغزی تنها و تنها نشانه اشتیاق و مسئولیت‌پذیری آنها در برابر وظایف خطیر اجتماعی‌شان است که حالا با این اخبار در معرض ناامیدی جدی است. آبشخور اصلی اخبار این‌چنینی که گهگاه پزشکان را می‌آشوبد، همان موضوع مبهم و تعریف‌نشده‌ای است که «طب سنتی» خوانده می‌شود. آن هم درحالی‌که سوای طب، ما در هیچ زمینه‌ای از علوم نظامی گرفته تا ارتباطات و مهندسی و حمل‌ونقل و… نشانی از گونه «سنتی» آن به‌صورت مستقل نمی‌بینیم! معلوم نیست از کجا و چگونه معلوم شده که فقط در این زمینه می‌توان به همان روش‌های سنتی هم اقدام کرد؟

  اگرچه دانشکده طب و پزشکان و دانشجویان نیازمند دمیده‌شدن روح سنت‌های پزشکی‌مان در دانش بومی طب هستند، اما ادامه بقای طب سنتی، دانشکده سنتی مستقل و شاغلان مستقل سنتی، آمیزه نامتجانسی است که تا باشد مولد چنین تناقضات و سوءتفاهماتی این‌چنینی خواهد بود. انحلال رشته طب سنتی به‌همراه دپارتمان و دانشکده آن و توقف کار مستقل پزشکان در کار طب سنتی، درخواستی است که می‌تواند به یک درخواست عمومی جامعه پزشکی تبدیل شود. البته قطعا به عطاری‌ها و فروش برخی جوشانده‌ها به وسیله آنها نه می‌توان و نه به صلاح است که اعتراض کرد اما اشتغال پزشکان دارای شماره نظام پزشکی به کاری که مطلقا در برنامه آموزشی‌شان نبوده به نوعی سوءاستفاده از اعتباری است که به جهات دیگری داده شده! در عِوَض می‌توان تحت‌نظارت معاونت پژوهشی یک مرکز صرفا تحقیقاتی برای طب سنتی تأسیس کرد که با آخرین روش‌های علمی برخی درمان‌های بالقوه مفید را مورد تحقیق و بررسی قرار دهد، به ترتیبی که بتوان این درمان‌ها را نه‌تنها به ایرانیان که به جامعه بین‌المللی با تمام استانداردهای سختگیرانه‌اش معرفی کرد. در غیر این صورت داستان زالو و نظایر آن هرروز اتفاق خواهد افتاد و آشکار است که یک روز بالاخره این تناقض‌ها باعث انحلال کامل این رشته خواهد شد. انحلال با برنامه و زودرس آن آیا کم‌هزینه‌تر و باعث حفظ برخی هسته‌های مفید آن در دانش پزشکی مدرن نخواهد شد؟


امیدوارم پرسپولیس امسال قهرمان آسیا شود/طارمی توانایی ایجاد تغییر بازی مقابل الاهلی را دارد

 • امیدوارم پرسپولیس امسال قهرمان آسیا شود/طارمی توانایی ایجاد تغییر بازی مقابل الاهلی را دارد

  پرسپولیس نیوز : ستاره سابق پرسپولیس و تیم ملی کشورمان پیش از دیدار پرسپولیس با الاهلی گفت: بازی مقابل الاهلی یک بازی مهم است و من فکر می‌کنم مهاجمان پرسپولیس به خصوص مهدی طارمی می‌تواند در نتیجه بازی تغییر ایجاد کند.

  کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به اینکه به بازی حساس پرسپولیس و الاهلی در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا کمتر از یک هفته بازی باقی مانده به سراغ مهدی مهدوی کیا، یکی از ستاره‌های سابق پرسپولیس و تیم ملی کشورمان رفته است که مصاحبه AFC با مهدوی کیا به شرح زیر است:

  * نظرت درباره عملکرد پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا تا این جای کار چگونه است؟

  به نظرم پرسپولیس تا این جای کار عملکرد بسیار خوبی را در لیگ قهرمانان آسیا از خود به نمایش گذاشته است و پرسپولیس یکی از قدرتمندترین تیم‌های حاضر در مرحله یک چهارم نهایی است.

  * فعالیت باشگاه پرسپولیس در نقل و انتقالات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  به نظرم پرسپولیس در نقل و انتقالات خوب عمل کرد و یک مدافع مرکزی و یک مهاجم خطرناک را به خدمت گرفت که این مهاجم در فصل گذشته در لیگ ایران گل‌های زیادی به ثمر رسانده بود. پرسپولیس همچنین در میانه زمین و سمت چپ چهره‌های جدیدی را به خدمت گرفت.

  * به نظرت کدام بازیکن پرسپولیس توانایی ایجاد تغییر را در بازی دارد؟

  بازی مقابل الاهلی یک بازی مهم است و من فکر می‌کنم مهاجمان پرسپولیس به خصوص مهدی طارمی می‌توانند در نتیجه بازی تغییر ایجاد کنند. طارمی مهاجم گلزن برتر تیم پرسپولیس در لیگ قهرمانان ۲۰۱۷ آسیا است.

  * پیش بینی شما از این دو بازی پرسپولیس با الاهلی چیست؟

  اگر پرسپولیس در هر دو بازی رفت و برگشت مقابل الاهلی به پیروزی برسد باعث خوشحالیم است و دوست دارم اما در نهایت رسیدن به مرحله بعد برای ما و همه هواداران پرسپولیس مهمتر از نتیجه است.

  * فکر می‌کنید تیم سابقتان چه برنامه‌‌ای دارد تا بتواند در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۷ به قهرمانی برسد؟

  پرسپولیس در نقاط مختلف زمین بازیکنان کلیدی زیادی دارد و آنها یک تیم خیلی خوب هستند. امیداور آنها بتوانند بعد از چندین سال به قهرمان آسیا تبدیل شوند البته برای رسیدن به این عنوان کار زیادی پیش رو دارند. قهرمانی پرسپولیس در آسیا هواداران را بسیار خوشحال می‌کند و من امسال امیدوارم این دست آورد محقق شود.
حسابداری صنعتی |دانلود رایگان

چهارشنبه 25 مرداد 1396 11:27 ق.ظ

حسابداری صنعتی

 • حسابداری صنعتی
  حسابداری صنعتیدسته: حسابداری
  بازدید: 1 بار
  فرمت فایل: doc
  حجم فایل: 18 کیلوبایت
  تعداد صفحات فایل: 14

  حسابداری صنعتی چیست ؟ تمام متن های تاریخی با یک تعریف از حسابداری صنعتی و اهمیت آن در تجارت جهانی همراه هستند در سال 2004 ، خدمات درآمد داخلی به 5 درصد کل شرکت سهامی بایگانی اظهارنامه مالیاتی در طبقه تولید طبقه بندی می شود (IRS2007) بنابراین در گذشته واحدهای تجاری و حسابداران ، حسابداری صنعتی را مورد توجه قرار می دادند

  قیمت فایل فقط 3,000 تومان

  خرید

  حسابداری صنعتی : یک منظره تاریخی

  خلاصه :

  یک بررسی از کتب درسی حسابداری صنعتی از سال 1904 تا 1990 نیازمند مکمل بودن حسابداری و تاریخ است .

  تعداد کمی از کتب درسی یا تعالیم در حسابداری صنعتی در کتابی از قبل برای سال 1920 در دسترس است بنابراین متنهای متفاوتی در شکل رقمی وجود دارد . تمام متن های تاریخی با یک تعریف از حسابداری صنعتی و اهمیت آن در تجارت جهانی شروع می شوند تاریخچه تولید به مالکان تجارت ، حسابداران و دانش آموزان کمک می کند تا بفهمند که چرا دانشگاهها حسابداری صنعتی و اهمیت آن را می آموزند . انقلاب صنعتی اثر عمده ای روی روشهای و هزینه های تولید داشت .

  به خاطر این پیشرفت عظیم در فرآیند تولید دو گروه مهندسان و حسابداران شروع به کامل کردن فرآیند کردند . تولید در محیط پیوسته تغییر می کند . از انقلاب صنعتی تا زمان مدرن اکنون . تکامل تدریجی حسابداری صنعتی به نظر می آید برای اهمیت تغییرات در فرآیند تولید و عکس تاریخی لازم باشد . حتی اصطلاحاتی که در حسابداری صنعتی استفاده می شود در مدت اضافه کاری تغییر کرده است . با شناختن هزینه ها ، حسابها و تغییرات ، مالکان ، مدیران و حسابداران قادر می شوند . تا تغییرات را تبدیل کنند و موسسه تجاری را بهبود دهد .

  معرفی :

  یک بررسی از کتب درسی حسابداری صنعتی از سال 1904 تا 1990 نیازمند مکمل بودن حسابداری و تاریخ است . تعداد کمی از کتب درسی یا تعالیم در حسابداری صنعتی در کتابی از قبل برای سال 1920 در دسترس است . بنابراین متنهای متفاوتی در شکل رقمی وجود دارد . یکی از دلایلی که سیستمهای حسابداری صنعتی در اواخر سال 1800 و اوایل سال 1900 منتشر نشدند این بود که اغلب شرکتها سیستمهای حسابداری شان را مورد رسیدگی قرار دادند تا پنهان و سری باشند که آنها برای شرکتهای رقابتی در دسترس نباشند . بیشتر شرکتها حتی سیستم خودشان را برای کارگران ساده خودشان آشکار نکردند . بنابراین در حقیقت این طور به نظر می آید که سیستمهایی که برای موسسات تجاری ویژه انحصاری هستند . بنابراین ممکن است عملی برای آموزش این سیستم های متداول به طور کلی نداشته باشند . (previtsand merino 1998)

  بعضی از متنهای اولیه که از سال 1904 تا 1919 در دسترس است به نظر می آید که تعلیماتی در شکلهای و پروسه های توصیه شده در داخل موسسه تجاری تولید باشند . نگرانی ها درباره افزایش هزینه های مواد و زمان هدر رفته در تولید یک موضوع معمول است (eddies and tindall 1904) . نویسنده ها اغلب پروسه ها را غیر ممکن می نامند مانند : حسابداری برای محصولاتی که آنها یکنواخت و همسان نیستند (church 1917) که آن حالت ممکن  است در سال 1917 باشد . اما ترقی ها در حسابداری ، ریاضیات و تولید ثابت شده است . که این پروسه ها واقعا ممکن است .

  دانستن تاریخچه تولید فهمیدن اینکه چرا دانشگاهها حسابداری صنعتی را می آموزند و اینکه چرا آن برای مالکان تجارت و حسابداران مهم است را آسان می کند . بیشتر اشخاص پروسه های تولید را درک نمی کنند . مصرف کنندگان متوجه شدند که کالاها و خدمات درست در زمانی در دسترس هستند که در انبار خریداری شوند . فهمیدن تاریخ و ترقی در تولید با جزئیات بیشتر ممکن است برای حسابداران و مالکان تجارت برای فهمیدن کامل پروسه تولید آسانتر باشد .

  حسابداری صنعتی چیست ؟

  تمام متن های تاریخی با یک تعریف از حسابداری صنعتی و اهمیت آن در تجارت جهانی همراه هستند . در سال 2004 ، خدمات درآمد داخلی به 5 درصد کل شرکت سهامی بایگانی اظهارنامه مالیاتی در طبقه تولید طبقه بندی می شود (IRS,2007) بنابراین در گذشته واحدهای تجاری و حسابداران ، حسابداری صنعتی را مورد توجه قرار می دادند . فقط برای اختصاص دادن به تولید ، خیلی پیشتر از سال 1940 نویسندگان سیستمهای حسابداری صنعتی را برای صنعتهای دیگر توصیه می کردند که بخشهای اداری دارد . جایی که مفاهیم حسابداری صنعتی و تکنیکها ممکن بود به کار رود . یکی از ساده ترین و قدیمی ترین تعریفها این است که حسابداری صنعتی معمولا باید حسابداری تولید نامیده شود . بنابراین روشن کردن آن برای هر کس که آن به حسابداری برای تولید موسسات تجاری و تولید کالاها مربوط می شود .

  (W.B Lawrence) به اهمیت اینکه حسابداران با حسابداری صنعتی در سال 1930 آشنا شوند تاکید کرد زیرا پس از آن کارخانه های مدرن فضای بیشتر را اشغال می کند و تعداد بیشتر کارگر استخدام می کند نسبت به آنچه کارخانه نسل قبل انجام می داد .

  قیمت فایل فقط 3,000 تومان

  خرید

  برچسب ها : پیامدهای اعمال قیمتهای حسابداری , محصولات صنعتی , دانلود تحقیق پیامدهای اعمال قیمتها


آریسته| آموزش ساده| تزیین انواع سالاد

دوشنبه 23 مرداد 1396 03:12 ب.ظ

آریسته - تزیین انواع سالاد

 • آریسته - تزیین انواع سالاد

  اکثر ما سر سفره های شام و ناهار خود از انواع سالاد ها استفاده می کنیم؛ و معتقدیم که آنها در واقع طعم غذا بوده و بدون آن سفره چیزی کم دارد. اما همانقدر که وجود سالادها بر سر سفره حائز اهمیت است تزیین آنها هم برای ترقیب افراد به خوردنشان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از سالادهایی که استفاده از آنها بر سر سفره مرسوم است سالاد کاهو بوده و تزیین سالاد کاهو و خیار کار ساده ایست که تنها به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد. اگر تمایل داشته باشید میتوانید بر روی سالاد کاهو از مواد مختلفی استفاده کنید، تزیین سالاد کاهو و کلم نیز یکی از مواردیست که خانم های خانه دار علاقه ای بسیار به آن نشان می دهند که در عین زیبایی مزه ای خوبی نیز به دست خواهد آمد.  در مطلب امروز نمونه هایی از تزیین سالاد فصل مجلسی و تزیین سالاد کاهو جدید را برای شما آماده کرده ایم. 


مایکل مور در برادوی روی صحنه رفت/ ترامپ غایب بود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

 • مایکل مور در برادوی روی صحنه رفت/ ترامپ غایب بود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هافینگتون پست، مایکل مور کارگردان و مستند ساز مشهور که در بلاسکوتئاتر نیویورک روی صحنه رفته است در همان چند ثانیه اول که روی سن رفت پرسید: «چطور چنین افتضاحی اتفاق افتاد؟» ولی موضوع سوال او اصلا نامشخص و گم نبود چرا که تصویر پرزیدنت ترامپ پشت سر این کارگردان افتاده بود و به اندازه کافی روشن بود که منظور از این افتضاح چیست.

  مخاطبان مور که جمعیتی پرشمار بودند بلافاصه با کف و فریاد پاسخ او را دادند.

  «شرایط تسلیم من» نام نمایش تک نفره‌ای است که اوایل سال اعلام شده بود با اجرای مور روی صحنه می‌رود. این نمایش افتتاحیه رسمی خودش را دیشب(پنج‌شنبه) تجربه کرد.

  وی در ماه جولای نیز در گفتگویی  با نیویورک تایمز قول داده بود برای مردم سخنرانی نکند بلکه داستان‌هایی را که به مخاطبان کمک می‌کند تا درباره این ملت شکست خورده بیشتر اطلاعات کسب کنند را مطرح کند.

  با این حال شعار این نمایش این بود: آیا می‌توان با نمایشی در برادوی یک رییس جمهوری بر کرسی نشسته را پایین آورد؟

  در مقدمه نمایش مور اشاره به بالکونی با پرچم آمریکا کرد و گفت از ترامپ دعوت کرده تا به تماشای این نمایش بیاید وآن بالکون خالی برای وی رزرو شده بود.

  او در این نمایش به بیان خاطراتش پرداخت و ماجراهای الهام‌بخشی را با مخاطبانش در میان گذاشت: از نوشتن یک سخنرانی وقتی ۱۷ سال داشت برای محکوم کردن شیوه‌های تبعیض‌آمیز یک باشگاه ورزشی تا وقتی دوستش گری راهی آلمان شد تا در دیدار پرزیدنت رونالد ریگان در دیدار از آلمان جزو مخالفان ومعترضان وی باشد.

  روح کلی همه موضوع‌هایی که مور بر آنها تاکید کرد یک چیز بود: این که اقدام فردی اهمیت دارد. آنچه شما انجام می‌دهید اهمیت  دارد. این که در مواجهه با یک رییس جمهوری که رفتار غیردوستانه‌ای با مهاجران دارد و به جای حمایت از سیاست‌های مراقبت سلامت کمر به لغوآنها می‌بندد ، تسلیم گزینه‌ای نیست که باید انتخاب کرد.

  در بخشی از سخنانش مایکل مور تاکید کرد: «من نمی‌پذیرم در کشوری زندگی کنم که دونالد ترامپ رییس جمهور آن است؛ در عین حال، این کشور را ترک نخواهم کرد.»

  البته مور به دموکرات‌ها، به ویژه هیلاری کلینتون هم رحم نکرد و او را نیز از سخنانش بی‌بهره نگذاشت؛ از جمله این که گفت: جای او توی یک جعبه است. 

  این نمایش با مهمان‌هایی روی صحنه همراه خواهد شد که مهمان دیشب گلوریا استاین فعال سرشناس و روزنامه‌نگار بود که به مور ملحق شد و درباره تلاش‌ها برای حقوق برابر صجبت کرد.

  در پیش نمایش‌ها تاکنون برایان کرانستون، کاکسین واترز و جودا فرندلندر به مور ملحق شده‌اند و قرار است در شب‌های بعد مهمانانی چون رزی اودانل، و احتمالا مدونا نیز وی را همراهی کنند.

  «شرایط تسلیم من» در بلاسکو تئاتر تا ۲۲ اکتبر ادامه خواهدداشت.


دانلود رایگان تحقیق کوهستان

سه شنبه 17 مرداد 1396 09:09 ق.ظ

تحقیق کوهستان

ورزش كوهنوردى، با خطر همراه است، معمولاً بخشى از هر كتاب آموزش كوهنوردى، اختصاص به شناخت خطرهاى كوهستان و راه هاى مقابله با آن دارد همچنین، در بیشتر شماره هاى هر مجله كوهنوردى، اخبارى از حادثه هاى مرگبار یا دردناك به چشم مى خورد
دسته بندی جغرافیا
فرمت فایل doc
حجم فایل 126 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 54


فروشنده فایل

کد کاربری 7169
تمام فایل ها

كوهنوردى و خطرات کوهستان

ورزش كوهنوردى، با خطر همراه است، معمولاً بخشى از هر كتاب آموزش كوهنوردى، اختصاص به شناخت خطرهاى كوهستان و راه هاى مقابله با آن دارد. همچنین، در بیشتر شماره هاى هر مجله كوهنوردى، اخبارى از حادثه هاى مرگبار یا دردناك به چشم مى خورد. و در صفحه شناسنامه بسیارى از نشریات كوهنوردى، (و برگه هاى درخواست عضویت باشگاه هاى كوهنوردى و بروشورهاى همراه وسایل كوهنوردى) به «خطرهاى ذاتى» این فعالیت به صراحت اشاره شده و از خواننده خواسته شده كه مسئولیت عواقب ناشى از حادثه هاى كوهستان را شخصاً بپذیرد.

سازمانهاى جهانى كه فعالیتشان مرتبط با كوهپیمایى است، به این ویژگى اشاره دارند، براى مثال در مجموعه رهنمودهایى كه اتحادیه جهانى حفاظت (IUCN) در زمینه نگهدارى و استفاده از مناطق كوهستانى ارائه داده است، در چند مورد به خطرهاى محیط هاى كوهستانى اشاره شده است: «رهنمود ۱۴۲- مخاطرات به طور سرشتى بخشى از تجربه كوهستان به شمار مى روند، باید آن را پذیرفت و به رسمیت شناخت. نباید هراس داشت، اما به وسیله احتیاط مستمر و درونى شده مى توان هراس را دست آموز و مهار كرد، مخاطرات را پشت سر گذاشت یا با آن روبه رو نشد و از كوهستان لذت برد. كوهستان هیچگونه بى احتیاطى را بر نمى تابد. » لازم به یادآورى است كه آن درجه از «احتیاط مستمر» كه بتوان با آن به كلى از خطر كوهستان دور شد، عملاً دست نیافتنى است و با كوهنوردى هاى نوآورانه و دشوار، قابل جمع نیست. بیان واقع بینانه خطرهاى كوهنوردى را مى توان در یكى از بندهاى «بیانیه تیرول» دید كه توسط كریس بانینگتون، كوهنورد پرسابقه در كنگره آینده ورزش هاى كوهستانى در اینسبروگ اتریش (۸ سپتامبر ۲۰۰۲) خطاب به كوهنوردان خوانده شد، و مورد قبول بیش از یك صد كارشناس و كوهنورد و سنگ نورد برجسته جهان قرار گرفت: «مسئولیت خطر كردن ها (risks) را بپذیرید.»

بررسى هاى آمارى بسیارى در زمینه خطرهاى كوهنوردى انجام شده است. فقط براى ارائه یك نمونه، مى توان یادآور شد كه از میان ۲۱۲ نفر كوهنورد كه از ایران در قالب تیم هاى اعزامى فدراسیون از۱۳۵۲ تا ۱۳۸۲ به كوه هاى بلند جهان (هیمالایا، قراقوروم، تیان شان، پامیر) رفته اند، پنج نفر در كوه كشته شده اند (مرحومان عبدالله عزیزى، حسین حراستى، جلال فروزان در برنامه هایى به جز برنامه هاى فدراسیون، محمد داودى در یك برنامه فدراسیون در داخل كشور، محمد اوراز در یك برنامه برون مرزى فدراسیون). این میزان خطر (نزدیك به ۵/۲ درصد)، نشان دهنده میزان ریسكى است كه كوهنوردان جدى و پركار، كم و بیش با آن مواجه اند. البته كوهنوردى عمومى، نسبت به كوهنوردى در كوه هاى بلند جهان، خطر بسیار كمترى دارد، به طورى كه شاید بتوان گفت خطر آن از خطر رانندگى حرفه اى و حتى غیرحرفه اى در ایران كمتر است.

در کوهنوردی خطرات به دو دسته تقسیم می شوند:

خطرات پیرامونی (OBJECTIVE HAZARDS)

و خطرات شخصی (SUBJECTIVE HAZARDS).

اصولا برای بررسی و تحلیل یک حادثه کوهنوردی ابتدا سعی می کنند در سطح کلان مشخص شود ین حادثه جزو کدام دسته است بعد به بررسی های فاکتور های آن می پردازند . اجازه بدهید مثالی بزنم : فرضا مرگ یک کوهنورد در بهمن. درست است که بهمن جزو خطرات پیرامونی است ولی اگر آن کوهنورد می دانسته که آن شیب بهمن خیز است بارش برف هم انجام شده اما باز قصد عبور از بهمن را داشته باشد. علت اصلی اتفاق جزو خطرات شخصی طبقه بندی و بعد بنا به معیار هی مربوطه تحلیل می شود. بعنوان نمونه گزارشات آلپاین کلوب آمریکا ACC و یا اتحادیه کوهنوران انگلیس The BMC نمونه های مشخصی از این شیوه بشمار می یند. اگر از هیاهوی خبری و رسانه ای در ین باره بگذریم و واقع بین تر به این فاجعه نگاه کنیم یا این فاجعه بخاطر اشتباهات فردی یا گروهی فنی رخ داده؟

تمام آموزش ها، تمام کلاسها و تمام تجارب برای ایجاد یک حاشیه ایمنی بین ما و این خطرات است. اما هیچ آموزشی و هیچ پیشگیریی نمی تواند محافظ صد در صدی در برابر این خطرات باشد. بنظر من درگذشتگان این فاجعه بسیار بد شانس بودند. در بدترین زمان در بدترین مکان حضور داشتند.

همه ما بهمنی را به امید نریختن آن بریده یم و به گیره ی سست آویزان شده یم . این همان بخش جذاب و غیر قابل پیش بینی کوهنوردی است که باید برای عموم برای جامعه شکافته شود.اگر سال دیگر نه اصلا ماه دیگر یک تیم قصد پیمایش این دره را بنماید . اگر سابقه عبور از این دره را دشته باشد اگر سابقه چند بار عبور در باران را هم در کارنامه خود داشته باشد اگر بهترین ابزار و لوازم را با خود ببرد و به سلامت از دره بیرون بیاید . می توانیم بگوییم:ببینید کار این تیم درست بود.

خطر سرما و گرما در كوهستان

حقایقی درباره سرما از فیزیک:: سرما ما را سرد و گرما ما را گرم می کند، درست، اگر قرار بود ما تمام عمرمان را در یک محیط گرم و نرم باشیم همین سطح از اطلاعات برایمان کافی بود. اما برای کوهنوردی اطلاعات بیشتری نیاز است. برای عموم مردم این موضوع جا افتاده است که اگر در هوای آزاد باشند و احساس سرما کنند و در همان حین باد بوزد آنها احساس سرمای بیشتری را خواهند کرد اما دلیل این موضوع چیزی است که برایشان اهمیت ندارد. اما پاسخ آن برای ما اهمیت زیادی دارد. دلایل علمی که در پشت این مطلب قرار دارد برای ما بسیار راهگشا خواهد بود. ما بدنبال یافتن دلایل علمی لرزییدن، احساس گرما و سرما هستیم. برای ما جزییات اهمیت دارد. هر چقدر که این جزییات را بدانیم احتمال صعود موفق خود را افزایش داده ایم. پس بیا یید با جزییات شروع کنیم. با اتمها.

حرکت اتمها :: هر اتمی محتوی انرژی است. اتمها حرکت می کنند و هر چقدر پرانرژی تر باشند با سرعت بیشتری حرکت می کنند. این حرکت با گرما اندازه گیری می شود. پس حرکت سریعتر نشانه گرمای بیشتر است. قانونی هست که می گوید: انرژی همواره بدنبال تعادل یافتن است. اما این تعادل با انتقال انرژی از سطح بالاتر به سطح پایینتر شکل می گیرد.و به عبارت دیگر از گرما به سرما. اتفاقی که می افتد آن است که در هنگام برخورد اتمها به یکدیگر انرژی از اتمهای پر انرژی به اتمهای کم انرژی منتقل می شود. در این راه بخشی از گرما به اتم های کم انرژی منتقل می شود و به این شکل تعادل برقرار می شود. حالا می توان گفت که گرما وجود انرژی و سرما نبود انرژی است. حرکت اتمها در دمای °C 273.15 یا در درجه کلوین متوقف می شود. دمای بخشهای درونی (Core) بدن ما 37°C و دمای لایه بیرونی آن 34°C است. به علت این اختلاف دما (گرادیان حراراتی)، حرارت هسته بدن به سمت لایه بیرونی منتقل می شود و حرارت (انرژی) از سطح پوست بدن به محیط منتقل می گردد. بسته به نوع پوشش، بخشی این حرارت از لباسها عبور کرده و به اتمسفر وارد می شود. این فرآیند، انتقال حرارت به طریقه هدایت (conduction) نامیده می شود.

تعادل حرارتی:: این انتقال انرژی (هدایت) ادامه دارد تا زمانیکه سطح انرژی در هر دو ماده برابر شود. این فرآیند تعادل حرارتی، نامیده می شود. درک مفهوم آن برای شما بسیار ضروری است، چرا که در کوهستان ادامه حیات شما به آن بستگی دارد. اگر قدری یخ را درکف دستتان قرار دهید فرایند انتقال انرژی آغاز می شود و تا برقراری تعادل حرارتی ادامه خواهد داشت. شما احساس سرما می کنید نه به این خاطر که سرما توسط اتمهای پوستتان جذب شده، بلکه به این دلیل که انرژی اتمهای دست شما به اتمهای یخ منتقل شده است. انتقال انرژی تا زمانی که دمای مولکولهای یخ به34°C برسد و با دمای پوست شما برابر شود ادامه دارد. به این دلیل که میزان انرژی بدن شما بسیار بیشتر از تقاضای یخ برای رسیدن به 34°C است بدن شما این جنگ را می برد و یخ ذوب می شود. برعکس اگر شما برهنه در یک یخچال طبیعی قرار بگیرید این بدن شماست که بازنده این جنگ خواهد بود. پس ادامه حیات بدن ما بسته به این جنگ ایجاد تعادل حرارتی بین بدن و محیط اطراف است. ما در این جنگ همواره بازنده خواهیم بود اما خوشبختانه این امکان را داریم تا خودمان را با غذا (انرژی) و تجهیزات مجهز کنیم و جنگ را ادامه دهیم. زمانی که فرآیند تجهیز به هر دلیل متوقف شود ما قربانی این تعادل حراراتی خواهیم بود.

حقایقی در مورد سرما و بیولوژی بدن :: همانطور که اکثر کوهنوردان می دانند، دمای مناسب برای متابولیسم (سوخت و ساز) بدن 37°C است. این درجه حرارات باید برای انجام منظم فعالیتهای حیاتی در هسته (Core) بدن مانند قلب، شش ها، مغز ثابت باشد. لایه بیرونی این هسته از پوست با ضخامت 1.65 میلیمتر تشکیل شده است. پوست بدن مساحتی حدود 1.8 متر مربع را پوشش می دهد و وظیفه مهم آن که درجه حراراتی حدود 34°C دارد، کاهش انتقال حرارات بخش درونی بدن به اتمسفر است. اولین علائم تغییر درجه حرارت بخش درونی بدن لرزیدن و جمع شدن (پوست مرغی شدن) پوست بدن است. لرزیدن تلاش بدن برای ایجاد گرما با منبسط و منقبظ کردن عضلات و ایجاد اصطکاک بین آنها است. و جمع شدن پوست تلاش بدن برای راست شدن موهای سطح پوست و ایجاد یک فضای خالی برای گرم شدن بیشتر است. اگر این کاهش دمای بخشهای درونی بدن ادامه یابد، بدن گردش خون را محدود می سازد تا اتلاف حرارات را از طریق سیستم خون رسانی کاهش دهد. مثل عقب نشینی های نظامی بدن نیز برای حفظ مغز و مرکز فرماندهی، انگشتان دست و پا و حتی خود دست و پا را قربانی می کند و با کاهش خون رسانی به آنها سعی در حفظ سطح فعالیتهای حیاتی بدن دارد. سرما زدگی عموما در این مرحله اتفاق می افتد.

در این شرایط بدن شما هورمونهای شیمیایی نیز ترشح می کند. تروکسین که باعث افزایش میزان متابولیسم بدن شده و آدرنالین که فشار خون را افزیش می دهد و سرعت تبدیل کلیکوژن به گلوکز و چربیها به اسید های چرب را افزایش می دهد. اگر تمام این کارها فایده ای نداشت و دمای دورن بدنتان 2°C کاهش یافت در این شرایط شما اثرات سرمازدگی را احساس خواهید کرد. سطح هوشیاری شما کاهش یافته، گیج و بیحال خواهید شد. در این شرایط اگر در موقعیت مناسبی قرار نداشته باشید و کمکهای اولیهه مناسب دریافت نکنید احتمال اینکه آسیب بیشتری ببنید وجود دارد. با توجه به کاهش سطح هوشیاری، نقش همنوردان شما در درک علائم اولیه سرمازدگی و نجات شما بسیار مهم است. اگر کاهش دما همچنان ادامه یابد، عضلات، دست از فعالیت خواهند کشید و کنترل کننده های حرارت داخلی بدن مثل هیپوتالاموس نیز متوقف می شوند. در این شرایط شانس زنده ماندن شما به حداقل می رسد. با کاهش دمای بخشهای داخلی بدن به میزان 5°C بدن دچار سرمازدگی شدید خواهد شد و بلافاصله مرگ در پی آن به سراغ فرد می آید. اگر تجهیزات لازم و داروهای مناسب محیا باشد می توان افراد سرمازده ای را که درجه حرارات بدن آنها به کمتر از 15°C نیز رسیده است نجات داد اما در کوهستان امکان امداد و نجات در این موارد و حتی کمتر از آن عملا غیر ممکن است.

فهرست

عنوان صفحه

کوه نوردی و خطرات کوهستان 1

خطر گرما وسرما در کوهستان 4

خطرات صاعقه در کوهستان 9

بهمن 11

بلاهای ممکن دیگر در کوهنوردی 20

کوه گرفتگی یا ارتفاع زدگی 21

بیماری کوه گرفتگی 21

پیشگیری از ارتفاع زدگی 29

سقوط در کوهستان 31

راههای جلوگیری از سقوط 32

خطر مه در کوهستان 33

کولاک در کوهستان 34

تغذیه در کوهستان 35

تجهیزات کوهنوردی 37

لایه بندی لباسها 38

مسئولیت حوادث کوهنوردی 50

منابع 52

تحقیق کوهستانشناخت خطرهای کوهستانورزش کوهنوردیمجله کوهنوردیباشگاه های کوهنوردیسازمانهای جهانی کوهنوردیخطرات پیرامونی کوهنوردی


نقش چای سبز در بهبود توان ذهنی در انسان!

یکشنبه 1 مرداد 1396 11:36 ق.ظ

کارشناسان به افرادی که دچار افت توان ذهنی شده یا از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند توصیه می‌کنند نوشیدن منظم چای سبز را در ر‍ژیم غذایی روزانه خود قرار دهند تا ظرف مدت چند ماه اثرات فوق العاده آن بر سلامت و افزایش کارایی مغز خود را شاهد باشند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ تحقیقات بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است مصرف منظم چای سبز باعث کاهش وزن و بهبود توان ذهنی و حافظه در آن‌ها شده است.

چای سبز حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و از جمله یکی از مفید‌ترین آنتی اکسیدان‌ها به نام EGCG است که می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری هایی همچون آلزایمر، سکته مغزی، حمله قلبی، دیابت نوع 2، انواع سرطان، انواع آلرژی، اگزمای پوستی و رفع چین و چروک صورت شود.

مصرف مرتب چای سبز مرغوب و دم کشیده به طور روزانه علاوه بر تقویت حافظه باعث سوختن مولکول‌های چربی اضافی در بدن و تناسب اندام در افراد می‌شود.

بر اساس آمار‌ها چای سبز دومین نوشیدنی پرطرفدار در دنیا پس از آب است و اکنون در بیش از ۳۰ کشور دنیا این گیاه کشت می‌شود و دیگر مختص مناطق آسیای شرق و جنوب شرقی نیست.

نتایج یافته‌ها در خصوص اثرات چای سبز بر لاغری و افزایش ضریب عملکرد شناختی در افراد در نشریه FASEB منتشر شده است.

با وجود تمامی مزایای درمانی چای سبز مصرف آن برای برخی گروه‌های خاص مجاز نیست و می‌تواند بر عملکرد برخی دارو‌ها اثر گذاشته و با آن‌ها دچار تداخل شود به همین دلیل کارشناسان به افراد به ویژه اگر مبتلا به بیماری مزمن بوده یا داروی خاصی مصرف می‌کنند توصیه می‌کنند قبل از نوشیدن چای سبز با پزشک متخصص در این زمینه مشاوره انجام دهند.

برای بهبود طعم چای سبز می‌توان از آب لیموترش استفاده کرد و مصرف نوشیدنی‌های صنعتی حاوی عصاره چای سبز به دلیل وجود مواد نگهدارنده چندان توصیه نمی‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ چای سبز باید به صورت تازه مصرف شود و هنگام خرید برگ خشک شده این نوع چای باید به رنگ و بوی آن دقت فراوانی کرد.

منبع:Dailymail
آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic